Hírek

„Itt mindenki beavatott lesz”
2018. 06. 22.
„Itt mindenki beavatott lesz"
„Itt mindenki beavatott lesz"

Interjú Turnai Tímeával, a PIM-Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gyűjteményvezetőjével, a Kulisszatitkok, színház kívül-belül tárlat és programsorozat kurátorával.

Lesti Árpád interjúja

A Magyar Művészeti Akadémia öt tagozatának és fiatal iparművészek munkáinak bemutatásával készült csoportos tárlatban maszkok, jelmezek, színpadi kellékek, bábok, grafikák, színházi plakátok, kerámiák, bőr- és üvegtárgyak, színpadi ékszerek kapnak főszerepet az iparművész alkotók munkáin keresztül. A különleges, a színházi iparművészet kulisszatitkait bemutató, korlátozott ideig látogatható kiállítás 2018. június 22-étől július 29-éig látható a Pesti Vigadóban.

Hogyan született meg a színházi iparművészek munkáit bemutató kiállítás ötlete?

Tavaly ősszel előadást tartottam a Magyar Belsőépítész Egyesület (MABE) kerekasztal ülésén, A színpadi látvány művészi útjai – Térteremtők, mesés díszletek című könyvemről, amelyben bemutattam a színházi építészet, látványtervezés és iparművészet különleges, kronológiailag is tagolható pillanatait. Az előadás után Dvorszky Hedvig művészettörténész, a Művészetelméleti Tagozat tagja, Szenes István belsőépítész, az Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat vezetője és Fekete György, az MMA tiszteletbeli elnöke kért fel arra, hogy - mivel ez egy izgalmas és nem feldolgozott téma – hozzak létre a köteten túl kiállítást, a hozzá tartozó programsorozattal és katalógussal együtt.


Török Réka

Ezek szerint a színházi iparművészet alkotóinak és alkotásainak feltárása új kutatási területet jelentett?

A színházi látványtervezés nagyon jól kutatott terület. Sőt, nemzeti közgyűjteményben vannak több száz évre visszamenőleg ennek olyan dokumentumai, mint a jelmezek, a látványelemek, díszlet- és jelmeztervek, az akvarellrajzok vagy a műhelyrajzok. A színházi iparművészet viszont még feltáratlan. Az előadások kapcsán megismerjük a színészeket, látjuk a plakátokat, az előadást létrehozó alkotókat, a látványt, de akik mögöttük állnak a színpadra tervezett alkotásaikkal, azokat nem ismerjük. Az előadás látványvilágát makettben is megformáló tervezői munkát is itt láthatjuk majd Kentaur, vagy Bagossy Levente modelljei által. Az a jelmez, amit a színész estéről estére visel a második bőre, ezért nagyon nagy a jelentősége annak, hogyan találják ki, hogyan tud benne mozogni, mit ad hozzá a karakter megformálásához. Megtervezi a jelmeztervező, a rajzok fel is lelhetőek, aki kivitelezi az legtöbbször ötvösművész, textiltervező, bőrműves alkotó, a szakma mestere! Például Molnár Éva ötvösművész, a Nemzeti Színház, az Operettszínház valamint számos hollywoodi produkció számára tervez. Sokszor se az alkotói stáb, se a színész nem tudja, hogy Ő hozta létre karaktert formáló kellékeit.

Tehát a kiállítás jelentősége, célja, hogy felhívja a figyelmet a színházi iparművészetre és iparművészekre?

Igen. Ugyanis a színházi iparművészetnek nincs még kialakított, bejáratott brandje Magyarországon. A tárlat nem csupán egy csoportos seregszemle, hanem a színházi iparművészet első magyarországi kiállítása, ahol az 1945 után a szakmában dolgozó mintegy 100-150 színházi iparművész munkájának felajánlásával együtt, közös válogatás alapján vesz részt a bemutatóban és a programsorozatban.

Berzsenyi Kriszta: Az Úr komédiásai

Ezek a színházi alkotások csak az adott darabban állják meg helyüket, vagy önálló alkotásként is értelmezhetőek?

Ezek nem akármilyen alkotások, önállóan is megállják a helyüket, melyeknek létrehozása nagyon komoly gyűjtőmunkát igényel. Az iparművész végigkutatja, majd akár több hónap alatt művészi színvonalon elkészíti a művet. A kiállításon látható például egy aranyozott királyi szelence, aminél még arra is figyelt megalkotója, hogy csak akkor nyíljon ki, ha a színész egy meghatározott ponthoz teszi az ujját. Vagyis komoly művészeti értékkel bírnak, s hozzá tudnak adni a látványhoz, az előadás sikeréhez és a színész színpadon való létéhez. Ráadásul minden, ami itt bemutatásra kerül, azt a beavatottakon kívül senki nem látta a színpadon kívül! Most lementjük ezeket a színpadról, ami hatalmas logisztikai munka, mert ezek a tárgyak az évad végéig folyamatosan szerepelnek.

Milyen tárgyakat láthatnak az érdeklődők?

A kiállítás szerencsére pont a színházi szezonzáró POSZT után, de még a 2018/2019-es évad kezdete előtt van. Így itt lehet a Nemzeti Színházból Nagy-Kálózy Eszter jelmeze és maszkja Az úr komédiásai című darabból, a Veszprémi Kabóca Bábszínházból A Hét királyfi mesejáték faragott marionett bábjai, a Szente Vajk által rendezett Sherlock Holmes musical játékból különleges kalapok, Sepsziszentgyörgyről a Párna ember maszkja, ami mostanra díjnyertes alkotás és épp Londonból érkezik, Gyulai Natáliától egy világpremier táncjelmeze, valamint a Japánban többszörösen kitüntetett Tóth-Vásárhelyi Réka színházi öltöztetős kokeshi babái. Király Fannitól, a Vígszínház és a Pesti Színház színpadi ékszereinek tervezőjétől különböző ezüst keretbe foglalt tárgyak, Szűcs Edittől, a Saul fiának jelmeztervezőjétől pedig a Nagyvárosi magány-Autonómzóna testszobrászati alkotását láthatjuk. Az alkotói együttműködések minden szereplőjét a színpadra és a katalógusba emeljük. További érdekességek az Erkel Színház, valamint a ma Új Színházként ismert Parisiana Mulató eredeti tervei is, Szenes Istvántól az Eiffel Műhelyház belsőépítészeti rajzai, valamint a sokáig a Szegedi Nemzeti Színház előcsarnokát díszítő, Kótai József akadémikus által készített sorozat japán no maszkja. A programsorozatot és tárlatot Árendás József grafikusművész meghajló színész figurája, plakátja kíséri. Szinte lehetetlen mindent és mindenkit felsorolni, ezért is készül a könyv-katalógus, ezért kell eljönni és megnézni a színpadra álmodott eseményeinket is.

Bodnár Encső: Legyezős figura

Lesz módja a látogatóknak közelebbről is szemügyre venni, esetleg megfogni a tárgyakat?

Kimondottan cél, hogy közelebbről megismerhetőek legyenek, a kiállításhoz kapcsolódó programok is ezt segítik. Néhány jelmezt, kelléket a kiállításon fel is lehet majd próbálni a bemutatott különleges díszletelemek között, hiszen amellett, hogy különleges iparművészeti alkotások - viselésre készülnek. Fel lehet menni bennük a színpadra, lehet bennük fotózkodni, fotót készíteni – így itt mindenki beavatott lesz.

Mi az, amire a legbüszkébb, ami különösen kedves a kurátor, a kiállítás megálmodója számára?

Az egyensúlyra és az összefogásra törekszem. Mindenki örömmel adta tárgyát, alkotását és az egész közösséget ugyanúgy megérintette a színház közelsége, a közös alkotás lehetősége, mint engem. Többen mondták, hogy „Igen? Létrehozunk egy közös tartalmat? Jövök!" A teljes szakma és az együttműködő partnerek (MMA, Pesti Vigadó, PIM-OSZMI, MABE, JELKY, MÉM-MDK, OISTAT, színházak és fotóművészek) is a Kulisszatitkok sikerét, a művészek elismertségét erősítik.


Kulisszatitkok ǀ színház kívül - belül

Időpont: 2018.06.22-07.29.

Helyszín: Vigadó Galéria (Budapest, Vigadó tér 2.)

Weboldal: http://vigado.hu/kulisszatitkok

KÍSÉRŐRENDEZVÉNYEK

2018.06.23. Arany és tüll a színpadon 

2018.06.28. Kulisszatitkok kettős könyvbemutató

2018.06.30. Iparművészet a színpadon 

2018.07.05. Titkok a színpadi látvány készítéséről

2018.07.07. Auróra FolkGlamour

2018.07.12. Hogy készült? A japán népművészettől a kortárs baba művészetig 

2018.07.19. Öltözz be! Legyél te is királynő! 

2018.07.29. FINISSZÁZS: Találkozás az alkotókkal és a művészekkel