Koncert

Helyszín: Díszterem

Ünnepi koncert Szőnyi Erzsébet 95. születésnapja alkalmából

Szerzői est és koncert

Szőnyi Erzsébet

Kossuth-díjas zeneszerző, énektanár, karnagy, a Nemzet Művésze

  • Adjatok békét Jeruzsálemnek
  • 5 magyar népdal
  • Szabó Lőrinc: Hajnali látomás
  • Walzer für Barbara
  • Walzer für Isolde
  • Zenetörténeti séták (részletek)
  • Vegyeskari rész
  • Dante Szonett
  • Ima alkonyi harangszóra
  • Anakreóni dal „Gyere, boldogan borozzunk”
  • Juhász Gyula: Béke

Közreműködik: Banda Ádám (hegedű), Papp Viktor (ének), Nagy Márta (zongora), Szent István Király Szakgimnázium növendékei, vezényel: Záborszky Kálmán

Budapesti Monteverdi Kórus, vezényel: Kollár Éva

A hangverseny háziasszonya: Juhász Judit, az MMA szóvivője

Szőnyi Erzsébet alkotói stílusa nem sorolható a 20. századi magyar zene egyik irányzatához sem, egyszerre jellemzi a konzervativizmus és a nyitottság. Már tizenhárom évesen komponált, először zongoradarabokkal, később vokális művekkel kísérletezett. Páratlan az a tanári kar, mely kincseivel elhalmozta. 1942–47 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Bárdos Lajos és Vásárhelyi Zoltán (középiskolai énektanárképző), Szegedi Ernő (zongora), Viski János (zeneszerzés), Kodály Zoltán (népzene), Szabolcsi Bence, Weiner Leó (kamarazene) és Ferencsik János tanítványa lehetett. Középiskolai énektanári diplomáját 1945-ben, zeneszerzői diplomáját 1947-ben szerezte meg. 1947–48-ban Francia Állami Ösztöndíjjal Párizsban, a Conservatoire de Musique et d'Art Dramatique hallgatójaként, tudását Tony Aubin, Nadia Boulanger és Olivier Messiaen kezei alatt csiszolhatta tovább.

1945-től középiskolai énektanár, 1948-tól 1981-es nyugdíjba vonulásáig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára, 1960–1981 között a középiskolai énektanár és karvezetőképző tanszak vezetőjeként. Kodály ösztönzésére részt vett a magyarországi zenepedagógia újjászervezésében, s lett a mester módszerének világszerte elismert közvetítője, 1964-től az ISME elnökségi tagja. Jelentős közéleti tevékenysége részeként 1978 és 2003 között a Magyar Kodály Társaság és a Bárdos Lajos Társaság, valamint 1996-tól a Magyar Muzsikus Fórum társelnöke. 1992–96 között a Magyar Zenei Kamara alelnöke, 1993–94-ben a Magyar Rádió felügyelő-bizottságának elnöke. A hartfordi (USA) Kodály Musical Training Institute tagja, a francia Kodály Társaság és a KÓTA tiszteletbeli elnöke, a Nemzetközi Kodály Társaság (IKS) tanácsadója, a varsói Chopin Társaság tagja, a pittsburghi Duquesne Egyetemen díszdoktora. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola (jelenleg egyetem) professzora volt.

Szervező: MMA Zeneművészeti Tagozata

A rendezvényen való részvétel ingyenes, de előzetes, online regisztrációhoz kötött.

REGISZTRÁCIÓ MÁRCIUS 25-ÉTŐL!

További információ

Időpontok
2019.04.24.-19:00