Teátrum 2018.03.09. 19:30
Aranypénz-térdű szerető

Jegyárak

INGYENES

MINDEN JEGY ELFOGYOTT! Ősbemutató - Nagy László énekelt versei Bognár Szilvia, Novák Péter és az Etnofon Zenei Társulás előadásában - Szó, szín, játék

Nagy László költeményei, bolgár és délszláv népköltési fordításai a 70-es évek elején szólaltak meg először énekelve. Bár tudjuk, hogy hajdan a vers és dallam egyszerre születtek s csak később váltak el egymástól, úgy tűnik, a népzenei mozgalom ismét összehozta a két testvért. A Kaláka együttes, Sebő Ferenc, a Vízöntő és a Kolinda zenekarok munkássága jelentette ezen a téren a nagy áttörést. Énekelhető dallamaik legtöbbje akár népdal is lehetne.

Kiss Ferenc, a műsor Makovecz-díjas szerkesztője is gyakran muzsikált annak idején a Bolgár Kulturális Központ Nagy László és folklór estjein, autentikus népi hangszeres szólisták és énekesek bevonásával. Később – a költő tanácsára és közbenjárására – zenésztársaival tanulmányútra mehetett a Rodope misztikus hegyei közé, ahol a legenda szerint Orpheusz született. Ott, a Siroka Laka-i zeneiskolában ismerkedtek meg közelebbről a bolgár duda, tambura, gadulka, kaval és tapan használatával, valamint a népdalok archaikus éneklési technikáival. A régi repertoár azóta kiegészült délszláv szövegekkel és megzenésített Nagy László költeményekkel, és mára egész estés műsorrá terebélyesedett.

Közreműködők:

Bognár Szilvia - ének

Novák Péter - ének

Kiss Ferenc - hegedű, koboz, citera

Küttel Dávid - harmonika, gitár, ének

Szabó Zoltán - dudák, furulyák, tárogató, klarinét

Orczi Géza - ütőhangszerek, tamburák

Gyulai Csaba - ütőhangszerek, gadulka

*

Kiss Ferenc 1954-ben született Debrecenben. Elsősorban muzsikusként, zeneszerző-szövegíróként és népzenegyűjtőként ismert, de gyakran ír a népi műveltség mai szerepéről és jelentőségéről szóló tanulmányokat, ismeretterjesztő cikkeket, kritikákat. Húsz éven át muzsikált a Vízöntő együttesben, a legendás Kolinda alapító tagja volt. 1992-ben létrehozta az Etnofon Kiadót, amely népzenei gyűjtések, valamint a folklórból táplálkozó kortárs zenei törekvések megjelentetésével foglalkozik. Az Etnofon Zenei Társulást 1994-ben alapította, elsősorban saját művei megszólaltatására. Szerzőként egy olyan markáns, autonóm zenei stílust képvisel, amely a modern ember bonyolult élmény- és érzelemvilágát tükrözi, de kihallhatók belőle egy ősibb, „édeni” létforma fontos üzenetei is.

Több tematikus albuma jelent meg, állandó szereplője a népzenei-világzenei szcénának. Zenei munkásságát a társművészetekkel való eleven kapcsolat jellemzi. A továbbgondolás, az átértékelés szándékával, valamint a kísérletezés örömével éli újra a hagyományt.

Fontosabb lemezei:

Nagyvárosi bujdosók

A Héttorony hangjai (a Sevillai Magyar Pavilon zenéje)

Szerelem hava

Szerelemajtók – Bartók Béla tiszteletére

Pávaének – Kodály Zoltán tiszteletére

Magyar kancionálé. Zsoltárok, népénekek Kálvin János emlékére

Papó zenedéje (mesekönyv CD melléklettel)

Leánydicsérő (Kiss Anna verseire)


Az előadóesten való részvétel ingyenes, de előzetes, online regisztrációhoz kötött.

Helyszín

Sinkovits Imre Kamaraszínpad A Pesti Vigadó IV. emeletén található Sinkovits Imre Kamaraszínpad színpadi produkciók megrendezésére szolgál. bővebben a helyszínről