
2025. április 30-án ünnepélyes keretek között nyílt meg Gosztonyi Zoltán faragó, a Népművészet Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja életmű-kiállítása a Pesti Vigadóban. A „Szarvasösvényen – faragva, karcolozva fából, csontból, szaruból" című tárlat a Magyar Művészeti Akadémia, az MMA Népművészeti Tagozata, valamint a Somogy Megyei Népművészeti Egyesület közös szervezésében valósult meg.
A megnyitón köszöntőt mondott Sára Ernő, az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának vezetője, érdemes és kiváló művész, aki beszédében kiemelte a hagyományőrzés és a kortárs népművészeti újraértelmezés fontosságát, amely Gosztonyi munkásságában példaértékű módon ölt testet.
A kiállítást Dr. S. Kovács Ilona néprajzkutató, a kiállítás kurátora nyitotta meg, méltatva a faragó mester több évtizedes alkotói pályáját és azt az egyedülálló stílust, amelyet a szakma mára Gosztonyi-stílusként tart számon. Mint elmondta, a művész tudatosan építkezik a magyar népművészet motívumkincséből, különös tekintettel a somogyi pásztorművészet hagyományaira, de alkotásaiban a honfoglalás és a korai Árpád-kor tárgyi öröksége is visszaköszön.
A megnyitón közreműködött Galánfi András, az MMA rendes tagja, Kossuth-díjas fafaragó népművész, a Népművészet Mestere; Soós Réka népdalénekes, Junior Prima díjas előadóművész, az MMA ösztöndíjasa; valamint Czigány Tamás hagyományőrző dudás és táncpedagógus, akik zenei és szellemi ráhangolódással gazdagították az eseményt.
A rendezvény házigazdájaként Kékedi László, az MMA Népművészeti Tagozatának vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, és hangsúlyozta: Gosztonyi Zoltán nemcsak mesteri faragásaival, hanem közösségszervező munkájával is méltó helyet foglal el a kortárs magyar népművészet élvonalában. A Somogy Megyei Népművészeti Egyesület elnökeként évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a népi kézművesség értékeinek megőrzésén és továbbadásán.
A „Szarvasösvényen" című kiállítás 2025. június 22-ig látogatható a Pesti Vigadóban, bepillantást nyújtva Gosztonyi Zoltán sokrétű és mély gyökerű alkotóművészetébe – a fafaragástól a csont- és szarudíszítésig, a pásztorművészet világától a magyarság szimbolikus örökségéig. Az életmű-kiállítás nem csupán egy pályafutás összegzése, hanem egy élő, továbbhagyományozható művészeti nyelv ünnepe.