
Tematikus épülettörténeti séta a művészet és a történelem jegyében
Gyertek és fedezzétek fel a Pesti Vigadó épületét egy általatok kiválasztott művészeti-történelmi témakör jegyében!
Tematikus épülettörténeti séta keretein belül 2022. május 15. és június 15. között, négy különböző témakör feldolgozásával, játékosan ismerhetitek meg tanulmányaitok Pesti Vigadóhoz kapcsolódó részleteit.
A választható témakörök:
1. Híres muzsikusok a Pesti Vigadó színpadán
2. Árgyélus királyfi és Tündér Ilona története a Pesti Vigadó díszlépcső festményeinek alapján (Kalandozások a magyar mondavilágban)
3. Szobrok és címerek a magyar történelem tükrében
4. Budapest születése, valamint Ferencz József és Sissi koronázási bankettje
***
Jegyár: 600 Ft/fő, a kisérő pedagógusoknak ingyenes a belépés.
Elérhetőség:
Tel: +36 (1) 328-3325
***
1. Híres muzsikusok a Pesti Vigadó színpadán
Talán nincs még egy épület a világon, ahol annyiszor lépett volna fel Liszt Ferenc, mint a Vigadóban. Közös múltjuk még a Pesti Vigadó elődjeként szolgáló Redoute-ban kezdődött, 1839-ben. A fővárosban megforduló neves személyiségek, mint pl. Claude Debussy, Johannes Brahms, Pietro Mascagni is mind sorra felléptek. Itt adta első önálló koncertjét Dohnányi Ernő, majd 1905. március 15-én Bartók Béla ült a zongorához. Erkel Ferenc is gyakran vezényelt karnagyként az egykori hangversenyteremben. A Vigadó a 19. és a 20. században eleinte egyetlen, majd kiemelkedő zenei központja volt Pestnek. Híres volt a fényűző báljairól és a megismételhetetlen koncertjeiről. Ebbe a varázslatos világba szeretnénk elkalauzolni benneteket.
2. Árgyélus királyfi és Tündér Ilona története a Pesti Vigadó díszlépcső festményeinek alapján (Kalandozások a magyar mondavilágban)
A Pesti Vigadó Díszlépcsőházát Than Mór és Lotz Károly ikonikus alkotásai díszítik. A csodaszép Tündérpalota hatalmas falképén és frízén egy korabeli képregény tárul elénk: Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi históriája. Ebbe a történetbe szeretnénk bevonni a diákokat egy épülettörténeti séta keretein belül.
3. Szobrok és címerek a magyar történelem tükrében
Ti megfigyeltétek már pontosan milyen szobrok díszítik a Vigadó épületét és hogy mi mindent láthattok a homlokzaton? A magyar történelem nagyjai és antik hangszerek szimbólumai díszítik Budapest egyik kiemelkedő épületét. Sétánk során számos címerrel találkozhattok, illetve felfedezhettek híres királyokat és hadvezéreket, mint például: Nagy Lajost, Hunyadi Mátyást és Zrínyi Miklóst. Ha elég figyelmesek vagytok, akkor akár Széchenyi István és József Nádor szobrával is találkozhattok. Megannyi érdekes történet elevenedik fel a Vigadó épületében a szobrok tükrében, mellyel most megismerkedhettek egy épülettörténeti séta keretein belül.
4. Budapest születése, valamint Ferencz József és Sissi koronázási bankettje
1873 novemberében a Pesti Vigadóban született meg Buda, Pest és Óbuda egyesítésével Magyarország új fővárosa, Budapest. Az 1867-es kiegyezést követően a vezetők 1872 decemberében fogadták el Pest, Buda és Óbuda egyesítését mellyel világvárosi növekedés kezdődött. 1867-ben más fontos, a Vigadó életét is érintő esemény történt, I.Ferencz József és Sissi koronázását követően az egykori Vigadóban tartották a pompás koronázási bankettet.
Szervező: Pesti Vigadó Nonprofit Kft.