Hírek

Vigadóban jártunk
2016. 10. 21.
Vigadóban jártunk
Vigadóban jártunk

Élménybeszámoló sorozat I.

A Vigadó épületének megtekintése

Kitűnő vezetőnktől történelmi áttekintést kaptunk az épület építési fázisairól és sérüléseiről, ismertette a különböző újításokat, hozzáépítéseket is.

Már a belépő Előcsarnok márványpadozata is megragadja az ember tekintetét. Azután felcsillan a látogató szeme előtt a káprázatos fényt árasztó lépcsőházi csillárok ragyogása. Felfelé lépdelve szinte levegőt sem vettünk, és kitágult szemekkel figyeltük a csodálatos festményeket, melyek Lotz Károly és a vidékünkről elszármazott Than Mór munkái. Kitűnő választás volt a magyar regék közül éppen Árgirus királyfi és Tündér Ilona meséjéből létrehozni ezt a gyönyörű alkotást.  Az oldalt elhelyezkedő allegorikus nőalakok is elragadóak Mórtól. A kandeláberek motívumai is csodálatosan megoldottak.

Tovább haladva a Díszterembe toppantunk, ami szintén mindenkit lenyűgözött és elvarázsolt. Vezetőnk ismertetéséből elképzelhettük magunk előtt az itt folyó bálok hangulatát a táncoló emberi forgataggal. A terem díszítő szobrai, csillárai csak úgy vonzzák a tekintetet. A karzat megtekintése csak fokozta csodálatunkat.

Végül elérkeztünk a Panoráma teraszhoz, ahonnan fantasztikus kilátás tárul az ember szeme elé: a kék Dunára, a várpalotára, a Citadellára, a háttérben húzódó budai dombokra.

Theodor Hansen bécsi építésznek teljesen helytálló az a mondása, hogy a budapesti Vigadó „kőbe faragott csárdásnak" nevezhető.

 

Bajusz Erzsébet, Magyarkanizsa, 2016. október 15., Csoportos idegenvezetés