-
Kiállítás

Helyszín: Vigadó

„Nekem is volt életem a deszkákon” – Jókai Mór színházi világa

Jókai Mór életműve több szállal kapcsolódott a színház világához. Már pályája elején színpadi babérokra vágyott. Első sikereit hazaszeretetre buzdító történelmi tragédiáival aratta. A 19. század végén regényeiből és elbeszéléseiből írt színpadi művei a nagyközönséghez szóltak. A színházi évfordulókra és a színházavató ünnepségekre készült alkalmi darabjai pedig a színház nemzetnevelő erejébe vetett hitéről tanúskodnak.

Az 1850-es években színikritikusként a múlékony színészi játékot próbálta megörökíteni, Kakas Márton álnév alatt írt ironikus cikkei a nézőket nevelték.

Mindkét alkalommal színésznőt vett feleségül: 1848-ban Laborfalvi Rózát, a kor ünnepelt csillagát, 1899-ben a pályakezdő Nagy Bellát. A művésznők nem csak főszerepet játszottak férjük drámáiban, ők ihlették több regényének nőalakját.

Jókai szinte egész életét „színpadon”, a nyilvánosság előtt élte. Forradalmárként 1848. március 15-én beszédet mondott a Nemzeti Színházban. Később – mint írófejedelem – bejárta az országot, hogy találkozzon olvasóival. Ötvenéves jubileumát 1894-ben az egész nemzet ünnepelte. A Vigadóban rendezett estélyen számos magasrangú vendég és kiválóság fejezte ki elismerését.

Életrajzírója, Mikszáth Kálmán is elgondolkodott azon, vajon a színpadiasság – a szerepjátszás képessége – nem vált-e Jókai természetének részévé. Talányos egyéniségéről így írt: „szinte csodálatos volt, hogy észre sem látszott venni a saját dicsőségét. Sokan azt hitték, hogy ez tettetés, fölvett színpadias modorral takarja el valódi lényét. Valószínűnek is látszott, de ha játszotta ezt, olyan jól játszotta, hogy igaznak kell venni, mert ha a szeg nem bújik ki a zsákból soha, míg a zsák tart, okvetlenül úgy kell venni, hogy nem volt benne szeg.”

 

Kurátorok: Huber Beáta, Kiss Erika Zsuzsanna, Dr. Bodolay Géza

Látványtervező: Fecsó Andrea

Közreműködő intézmények: MNMKK – Petőfi Irodalmi Múzeum; MNMKK – Országos Széchényi

Könyvtár, Színháztörténeti Tár; Herman Ottó Múzeum, Színészmúzeum (Miskolc)

A kiállítás létrehozásában közreműködtek: Ady Mária, Csekő Valéria, Diósi Judit, Gajdó Tamás,

Hadi Barbara, Lovas Lilla, Tóth Judit Vanda, Pálfi László, Papp Jenő, Pataki Gábor, Szabó Attila

Kivitelezés: Plot Grafikai Laboratórium Kft.

 

Szervező: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Pesti Vigadó Nonprofit Kft.

A kiállítás helyszíne: Pesti Vigadó - Földszinti Foyer

Jegyár: Házjeggyel (3.000 Ft)  vagy Vigadó Galéria jeggyel (2.500 Ft) látogatható, melyet a jegypénztárban lehet megváltani.

Az esemény támogatója a Magyar Művészeti Akadémia.

Időpontok
2025.05.14.-2025.06.30.