MI LESZ VELED, NYOMTATOTT KÖNYV?
A rendezvény közérthető módon és közérdeklődésre számot tartó témafelvetésekkel járja körbe a kortárs magyar olvasói szokásokat, rámutat az igények változásaira, és felvázolja a jövőbeli lehetőségeket. A műhelykonferencia a közgyűjteményi, a kiadói és a humántudományi szakterületeken dolgozók szakmai tapasztalatcseréje és közös gondolkodása révén valósul meg.
9.00 – 10.00 Regisztráció
10.00 – 10.15 Köszöntő
PROGRAM
I. Végóráit éli a Gutenberg-galaxis?
1962-ben jelent meg Marshall McLuhan híres tanulmánya, amelyben azt írja: „Vége a Gutenberg-galaxisnak!” A szerző kifejti, hogy a mozi, a rádió és a televízió elterjedésével a nyomtatott sajtó, a nyomtatott adathordozók szerepe csökken, s hamarosan már nem ezekből fognak tájékozódni az emberek. Az információáramlás a világháló megjelenésével felgyorsult, a nyomtatott sajtó pedig ehhez képest elmaradottnak számít. Sokan vélekednek úgy, hogy már nincs is szükség nyomtatásban megjelenő művekre, újságokra, könyvekre. Rengeteg érvet lehetne hozni az online világ produktumai mellett és ellen is. Egyszerűbb, gyorsabb és talán olcsóbb is az internetről letölteni egy könyvet, mint megvásárolni a boltban, de valóban jobb is?
10.15–10.55 Előadások
Gál Katalin
Hogyan változik a kiadók és a könyvterjesztők szerepe a digitális korban és a mai Magyarországon?
Szentmártoni János
Melyek a digitális kor kihívásai a magyar könyvkiadók számára?
Pomázi Gyöngyi
Mi a nyomtatott könyv és az e-könyv szerepe ma Magyarországon?
Gyenes Ádám
E-book: az olvasás forradalma?
10.55- 11.35 Kerekasztal-beszélgetés az előadókkal. Moderátor: Sepsi Enikő, az SZFE rektora
11:35-11:55 Kérdések az előadókhoz
11.55-12.15 Kávészünet
II. Az olvasási szokások és igények változásai
Napjainkban egyre fontosabbá válik az olvasás népszerűsítése, az olvasóvá nevelés kérdése. Évről évre születnek kutatások az olvasási szokásokról Magyarországon és nemzetközi viszonylatban is. Napjainkban az olvasás fogalma jelentősen eltér a korábban ezzel a kifejezéssel jelölt tevékenységtől: számtalan kommunikációs eszközön és csatornán olvasunk. Mivel a tevékenység formája, tartalma és célja is megváltozott, felmerülhet a kérdés: mit is értünk olvasás alatt?
12.15–12.45 Előadások
Kamarás István
Olvasástörténet – hogyan változott az olvasás fogalma?
Péterfi Rita
Hogyan változtak az olvasási szokások az elmúlt hatvan évben?
Gombos Péter
Új középkor jön? Mi az olvasási igény az online térben?
12.45- 13.25 Kerekasztal-beszélgetés az előadókkal. Moderátor: Pompor Zoltán, a Magyar Olvasástársaság elnöke
13:25-13:45 Kérdések az előadókhoz
13.45-14.05 Kávészünet
III. A „born digital” és a mesterséges intelligencia helye a közgyűjteményekben
A kulturális intézmények az utóbbi öt évben szembesültek azzal, hogy az írói, művészeti hagyatékok digitális térben megszülető és létező aránya exponenciálisan nő. Sürgető kérdéssé vált, hogy ezeket az anyagokat hogyan tudjuk úgy megőrizni, feldolgozni és szolgáltatni, hogy a jövő kutatói számára is hozzáférhetők maradjanak. A mesterséges intelligencia nem csupán eszköz, hanem a mindennapjainkat alapvetően formáló tényező; hatása már most túlmutat a technológián, eléri életünk minden szegmensét, így megjelent a kulturális intézményekben is. Valóban fel tudjuk használni a munkánk során?
14.05–14.45 Előadások
Kalcsó Gyula
Mi a „born digital” gyakorlat, és milyen változást hoz a kulturális intézmények életében?
Készman József
Mi a „born digital” jelentősége a médiaművészetben?
Holl András
Hogyan hat az MI a közgyűjtemények életére?
Nyírő András
Ki és hogyan írja a jövő regényeit?
14.45- 15.25 Kerekasztal-beszélgetés az előadókkal Moderátor: Kónya Béla Tamás, a Szépművészeti Múzeum Országos Restaurálási és Raktározási Központ igazgatója
15:25-15:45 Kérdések az előadókhoz
A rendezvény az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet és az MTA Könyvtár és Információs Központ szervezésében valósul meg.
Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött : https://www.mma-mmki.hu/rendezvenyek/mi-lesz-veled-nyomtatott-konyv-muhelykonferencia/
2025.01.22. | - | 10:00 |