Kós András 110 - vándorkiállítás
Kós András szobrászművész (1914–2010) születésének 110. évfordulója alkalmából 2024-ben nyílt emlékkiállítás Erdélyben. A 15 éve elhunyt alkotó, Kós Károly építész és író fiának munkáiból leánya, Kós Katalin, Portik Blénessy Ágota és Szebeni Zsuzsanna kurátorok hoztak létre az életmű egészét felölelő gyűjteményes kiállítást. A 15. Kolozsvári Magyar Napok kiemelt eseményeként augusztus 17-én megnyílt tárlat szeptember 8-ig volt látogatható a Bánffy Palotában, szeptember 12-től december 30-ig a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban, majd 2025. január 23-tól február 25-ig a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban.
Az emlékkiállítás anyagát jelentős alkotások képezik, bekerültek a művész által válogatott és a Farkas utcai református templomnak adományozott szobrok, valamint a család gondozásában lévő, valamint néhány magánszemélytől kölcsönzött alkotások is. A tárlat számos, a művész családjában fellelhető személyes tárggyal teljesedik ki, és folyamatosan gazdagodik, hiszen a művész hagyatékának feldolgozása jelenleg is zajlik.
A Pesti Vigadóban 2025. április 30. és május 22. között látható kiállítás a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és az MMA együttműködésében valósul meg. Társkurátora Bodnár Zita, aki az eredeti kiállítást átdolgozta: a műtárgyakat a Pesti Vigadó tereibe illesztve, azokat az itteni bemutatásra alkalmassá tette, és a legfrissebb hagyatékfeldolgozási eredményekkel egészítette ki az anyagot.
A kiállítás fővédnöke Lévai Anikó asszony.
(Kós András Sztánán született 1914-ben Kós Károly építész és író fiaként. 1938-ban az akkoriban Temesváron működő Szépművészeti Akadémián szerzett rajztanári oklevelet. 1939-ben alkotásaival már jelen volt a kolozsvári Barabás Miklós Céh fiataljainak a kiállításán. 1940-től Kolozsváron lakott, ahol rajztanárként kezdte pályafutását, majd színházi díszlettervezőként dolgozott és a Magyar Színművészeti Intézet rendező szakos tanára volt, 1950–1980 között pedig a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola tanszékvezetője volt nyugalomba vonulásáig. Jakobovits Miklós Munkácsy-díjas festőművész 1979-ben úgy nyilatkozott Kós Andrásról, mint aki „a mai európai szobrászat egyik legnagyobb alakja”.)
Szervező: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, MMA