Hírek

„…a jó dolgok úgyis összekapcsolódnak.”
2019. 01. 18.
„…a jó dolgok úgyis összekapcsolódnak."
„…a jó dolgok úgyis összekapcsolódnak."

A 2019. esztendőben több jubileumi programmal lép a Pesti Vigadó színpadára a Kaláka együttes: Kiss Anna 80. születésnapja, Kányádi Sándor születésének 90. évfordulója, valamint Ady Endre halálának 100. évfordulója alkalmából. A rendezvényekről és az 50 éves együttes titkáról Gryllus Dániellel, a Kaláka alapítójával, a Gryllus Kiadó vezetőjével beszélgettünk.

Lesti Árpád interjúja

Hogyan született meg a 2019. évi programok ötlete?

Először is meg kell köszönnöm az MMA-nak és a Pesti Vigadónak, hogy 2018. márciusában befogadták az Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából szervezett, Arany201 című akciónkat. A nagy sikerű rendezvény a költő évfordulója alkalmából szervezett fellépéseink lezárása volt, előtte több kontinensen is adtunk Arany koncerteket. Amikor véget ért ez a nagy sikerű, televízióban többször vetített műsor, többen kapacitáltak minket, hogy szervezzünk ehhez hasonlóan több zenekar, színész, költő részvételével megvalósuló programokat. Ekkor elgondolkoztam azon, mi hasonlót csinálhatnánk, és végül Kucsera Tamás Gergelyt, az MMA főtitkárát kerestem meg azzal, hogy a Kaláka idén az 50. évadját kezdi, és ennek részeként tarthatnánk a Pesti Vigadóban évfordulós, ünnepi eseményeket.

Miért fontos Kiss Anna a Kaláka számára? Mi köti Önöket össze? Mióta ismerik a költőnő műveit?

Az első Kiss Anna-dalunkat, az Éjszaka, kéktollú páva… címűt a '70-es évek elején mutattuk be, s tudtuk, hogy egyik legkiválóbb költőnk most lesz 80 éves, tartsunk ünnepi koncertet a tiszteletére. Nálunk Vilmos öcsém hozott létre több dalt, a Hangzó Helikon sorozatban adtunk ki a Gryllus Vilmos – Kiss Anna lemezt is. Aztán Ferenczi Györgyékkel Amerikában, Nashville-ben, a legendás stúdiók világában is vettünk fel egy lemezt öcsém Kiss Anna-dalaiból, így születtek meg a '69 című ikerlemezeink. Gondoltuk, nézzük meg kik énekelnek még Kiss Anna verseket, így lesz jelen az Etnofon Zenei Társulás, valamint az Eszter-lánc, akik Mikó István barátunk, a Kaláka alapító tagjának Kiss Anna dalait éneklik.

Talán mindenki számára ismert, hogy Kányádi Sándorhoz réges-régi barátság fűzi Önöket. Fel lehet még idézni mi volt a megismerkedésük története?

A '70-es években itthon még egy egészen másfajta világ volt, nem csak oktatásban, de rálátásunkban is a világra. Nem volt annyira evidens, hogy a határon túli magyar költészet része a mindennapjainknak. Abban a nagy szerencsében volt részünk, hogy 1981-ben egy erdélyi turnén vettünk részt, és Csíkszeredán, Ferenczes István barátunk föltett a lemezjátszóra egy kislemezt, amin Sándor bácsi saját verseit mondta, először az Elveszett követ címűt. István javasolta, nekünk ezt el kellene énekelnünk, s úgy is lett, '82-ben mutattuk be. A következő évben Sándor bácsi Magyarországra jött, és már személyesen is találkoztunk. Ha együttutaztunk, vagy elkísértük valahová, végig az Ő történeteit hallgattuk, dőlt belőle a szó. Így amikor összeállítottam a jubileumi évünket, úgy gondoltam Kányádi Sándor bácsi 90. születésnapját is ünnepeljük meg. Sajnos emlékműsor lesz.

Mit lehet tudni erről a programról?

Régi ötletünk volt, hogy Kolozsváron és Budapesten is közösen játszunk, Bognár Zsolttal, az egyik legjobb magyar kolozsvári színésszel. Vannak Kányádi-lemezeink, folyamatosan játsszuk dalait, most főleg a repertoárunkon lévőket adjuk elő. Bognár Zsolt pedig olyan verseket fog szavalni, amelyek az életmű szempontjából nagyon fontosak, és jól illeszkednek az általunk előadottakhoz.

És hogyan jön a képbe Ady Endre?

A harmadik tervünk időpontja igazság szerint 42 évvel ezelőtt lett volna. Volt '74-ben egy rádiós sanzon est, amelyen Latinovits Zoltán is, mi is énekeltünk, és felvétel után Zoli bejött az öltözőnkbe, húh, de jó, amit csináltok, dolgozzunk együtt, majd én elmegyek mindenhová, ahol felléptek, ti pedig kísérjetek az estjeimen, mint közreműködők. Kérdeztük összeállítsuk-e a műsort, mondta „nem kell, a jó dolgok úgyis összekapcsolódnak. Ti énekeltek, én meg majd mondok valamit." Annyira jól működött a közös munkálkodás, hogy 1977-re, Ady születésének 100. évfordulójára közös Ady-estet terveztünk, de ő '76-ban meghalt. Idén eszembe jutott, hogy 2019-ben lesz Ady halálának 100. évfordulója, és így a dalainkból, valamint Latinovits Zoltán archív felvételeiből színpadra állítunk egy műsort. Remélem ez meg is valósul.

A Pesti Vigadó, mint helyszín mennyire ideális előadásaik számára?

Nagyon elegáns és szép helyszín, többször játszottunk itt, még a felújítás előtt is, azóta is. Önálló akciónk eddig csak az Arany János est volt. Most a Kaláka 50. jubileuma alkalmából e három előadással, amelyeket Kőváry Katalin szerkeszti és rendezi.

Milyen tervek szerepelnek még ebben az említett 50. ünnepi évadban?

Az együttes 1969 novemberében alakult, így novembertől novemberig tart az évadunk. Az adventi periódusban a Szabad-e bejönni ide betlehemmel? című előadásunkat énekeljük, ezzel erdélyi turnéra is megyünk. Meghirdettünk egy koncertsorozatot: Kaláka 50 Hét határon át, ennek keretében hét határon inneni és hét határon túli városban (pl. Miskolc- Kassa, Mátészalka – Beregszász stb.) tartunk jubileumi estet. Természetesen a Marczibányi téren minden hónap utolsó szombatján játsszunk, jönnek a fesztiválok, köztük a 40. Kaláka Fesztivál, majd a Müpában zárunk 2019. november 30-án. Tervezünk egy új lemezt is, amely Áprily Lajos költeménye nyomán az Őszi rigódal címet kapta.

Látjuk intézményeknél, zenekaroknál is, hogy nehéz évtizedeken keresztül valamit életben tartani, nehéz hosszú időn keresztül ugyanarra koncentrálni. Mi ad erőt Önöknek a folytatáshoz?

Nagyon egyszerűen is meg lehet válaszolni: az eddig megélt közös évek, sikerek és a 2019-es naptárunkban sorakozó dátumok. Most hagyjuk abba, amikor ennyi turnénk van? Édesanyám mondta akár 100 éves korig is csinálhatjuk, ha bírjuk és van, akit érdekel.

PROGRAMAJÁNLÓ

„NEM MÚLIK EL A VILÁG…" 

Koncert Kiss Anna születésnapjára - A Kaláka jubileumi 50. évadjának eseménye

2019.01.28. 19:30 | Pesti Vigadó | Díszterem | Jegyvásárlás