Hírek

Megnyílt a „Kós András 110” emlékkiállítás a Pesti Vigadóban
2025. 05. 17.
Kós András emlékkiállítás megnyitó
Kós András emlékkiállítás megnyitó

2025. április 29-én ünnepélyes megnyitóval tárult a nagyközönség elé a „Kós András 110" című vándorkiállítás budapesti állomása a Pesti Vigadó földszinti galériájában. A rendkívüli tárlat a neves szobrászművész, Kós András (1914–2010) születésének 110. évfordulója alkalmából készült, és június 15-ig látogatható a Magyar Művészeti Akadémia székházában.

A kiállítást Lévai Anikó nyitotta meg, köszöntőt mondott Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke. A megnyitón laudációt tartott Vargha Mihály, a Magyar Művészeti Akadémia Erdélyi Bizottságának elnöke. Személyes emlékeit osztotta meg Kós Katalin, a művész lánya és hagyatékának kezelője. A rendezvényen közreműködtek Sebestyén-Lázár Regina zongoraművész és Sebestyén-Lázár Kata fuvolaművész.

A Pesti Vigadóban bemutatott tárlat a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és a Magyar Művészeti Akadémia együttműködésében valósult meg. A budapesti kiállítás kurátorai Bodnár Zita és Szebeni Zsuzsanna, akik az eredeti vándorkiállítás anyagát a Vigadó tereibe újragondolva, a bemutatásra legalkalmasabb formában állították össze. A kiállítás a hagyatékfeldolgozás legfrissebb eredményeivel is kiegészült.

A „Kós András 110" vándorkiállítás 2024-ben Erdélyből indult útjára, és eddig Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön, valamint Székelyudvarhelyen volt látható. A gyűjteményes kiállítás – amelyet Kós Katalin, a Kós András-hagyaték őrzője, dr. Portik Blénessy Ágota művészettörténész és Szebeni Zsuzsanna színháztörténész állítottak össze – a művész teljes életművét felöleli. A tárlaton helyet kaptak a Farkas utcai református templomnak adományozott szobrok, a család gondozásában lévő alkotások, valamint magángyűjteményekből kölcsönzött művek is. A kiállítást számos személyes tárgy teszi teljessé, melyek a művész családjának köszönhetően váltak közkinccsé.

A Pesti Vigadó galériájában megrendezett kiállítás különleges lehetőséget kínál a budapesti közönségnek, hogy közelebbről is megismerje Kós András szobrászművész jelentős életművét – azt az örökséget, amely méltóképpen őrzi egy egyedülálló művészi pálya emlékét.