Hírek

2019. 10. 24.
"Hisszük, hogy Isten is keres minket"
"Hisszük, hogy Isten is keres minket"

Budapesten kerül sor az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra 2020. szeptember 13-a és szeptember 20-a között. A kongresszusról, a programokról és a Pesti Vigadóban esedékes rendezvényekről Mohos Gáborral, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökével, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus - Titkárság vezetőjével beszélgettünk.

Lesti Árpád interjúja

Mit jelent az Eucharisztia szó és miért fontos ez a Római Katolikus Egyház számára?  

Mohos Gábor: Az Eucharisztia szó - amelynek az Oltáriszentség a magyar nyelvű megfelelője - alatt hitünknek azt a titkát értjük, hogy Jézus - mielőtt elfogták, és kivégezték volna - a tanítványaival együtt töltött utolsó vacsorán, a kenyérre azt mondta „ez az én testem", a borra pedig, hogy „ez az én vérem". Ezekkel a szavakkal megalapította az Eucharisztiát, az Ő valóságos jelenlétének a Szentségét itt a Földön. Vagyis Ő valóságosan jelen van templomainkban, kápolnáinkban, ahol az Oltáriszentséget őrizzük. A kifejezés ugyanakkor jelenti magát a szentmisét, a legfontosabb szertartást, liturgiát, ünneplést, amit az egyház végez, hiszen ekkor változik át a kenyér és a bor Krisztus testévé és vérévé. Ez hitünk központi titka, ezért minden szentmisén el is mondjuk: „Íme, hitünk szent titka". Mi, katolikusok nem csak keressük az élet helyes megélésének módját, az értelmét, hanem hisszük, hogy Isten is keres minket. Az Eucharisztia ezt jelenti számunkra, hogy Isten eljött közénk, emberré lett, szereti az embert, szeretné a világnak a sorsát jóra fordítani, érdekli, hogy mi történik az emberrel, és ezt oly módon teszi, hogy eljön és végigéli az emberi sorsot annak minden küzdelmével, a kudarccal, szenvedéssel és halállal együtt. De nem marad a sírban, a halál hatalmában, hanem feltámad, ezért az Eucharisztiában, vagy Oltáriszentségben az élő, feltámadt Jézus van jelen.

Miért pont az Eucharisztia lett a kongresszus nevébe beemelve?

Mohos Gábor: Azt, hogy milyen az Isten, vagy ki az Isten Szent János evangélista fogalmazta meg legfrappánsabban: „Isten szeretet", Isten maga a szeretet. A szónak a legteljesebb értelmében, amit talán el sem tudunk képzelni, azt is felülmúlja hitünk és tapasztalatunk szerint. Az Eucharisztia Istennek ezt az emberek felé irányuló szeretetét jeleníti meg és e célból jött létre a kongresszusnak nevezett eseménysorozat, ünnepségsorozat rengeteg programmal.

Mióta vannak e kongresszusok, hol voltak eddig?

Mohos Gábor: Az 1870-as években egy francia hölgytől, Émilie-Marie Tamisier-től és másoktól indult helyi kezdeményezésként, az egyház fölkarolta, majd egész Franciaországra, Európára, végül az egész világra kiterjedt. Az Apostoli Szentszék, a Vatikán is pártfogásába vette, alakult egy központ hivatal, amelyik biztosít egy szervezési keretet is, és mára a Pápa dönti el, hol legyen egy-egy nemzetközi kongresszus helyszíne. A világ minden táján volt már kongresszus, nyilván elsősorban a keresztény kultúrájú és hagyományú területeken, Ázsiától Afrikán át, Észak- és Dél-Amerikáig, és Európa számos országában. Itt, Magyarországon bő 80 évvel ezelőtt, ami érdekesség, hogy akkor is, és most is Budapest előtt a Fülöp-szigeteken került rá sor.

Milyen eseményekre lehet számítani 2020-ban?

Mohos Gábor: A nyitó szentmise 2020. szeptember 13-án az addigra elkészülő Puskás Ferenc Stadionban valósul meg, egy nagy „össz-kárpát-medencei" elsőáldozás keretében, amelyre mostanra már több ezer jelentkező regisztrált. Jövő szeptember 19-én, szombaton késő délután, a Kossuth téren lesz szabadtéri szentmise, ahonnan fáklyás menettel vonulunk végig az Andrássy úton a Hősök teréig, ahová látványos, a sötétség adta lehetőségeket kihasználó műsort szervezünk. Ezek mellett hétfőtől péntekig a Hungexpo területén lesznek minden délelőtt és délután rendezvények, illetve különböző budapesti helyszíneken lesznek még kulturális események. Igyekszünk minden korosztálynál és érdeklődési körnél jelen lenni, a fiataloknak külön Ifjúsági estet is szervezünk szeptember 18-ára, péntekre a Papp László Sportarénába. A programok kapcsán minden információ megismerhető honlapunkon, az iec2020.hu-n, s e névvel vagyunk elérhetőek a közösségi médiában is.

A Pesti Vigadóban a korábbi, több, mint 80 évvel ezelőtti kongresszuson is tartottak programokat, már a megnyitó napján is! A 2020-as kongresszushoz kapcsolódóan milyen események voltak és lesznek a Pesti Vigadóban?

Mohos Gábor: A kongresszus előkészületeinek sorába tartozott a Pesti Vigadóban 2018. augusztusától szeptember végéig bemutatott az „Átlényegülés - Az Eucharisztiáról a csodák és a művészet nyelvén" című tárlat, amelynek célja a hitbéli ismeretek megszerzésének biztosítása volt, nem csak hívők számára. A 2019. október 30-ától 2020. január 19-éig megtekinthető „Agnus Dei - Az Oltáriszentség tisztelete Magyarországon" című kiállítás a legszentebb Oltáriszentség kultuszával összefüggő, a liturgiában használatos, középkori és újkori ötvöstárgyakat, textíliákat veszi számba. A rendezők különös figyelmet szentelnek a jellegzetes szimbólumok, mint a búza, szőlő, bárány, pelikán, ostya, kehely ábrázolásainak. Az úrnapi szertartás, a hozzá kapcsolódó népszokások, a népénekek, a vallásos családok otthonaiból származó tárgyak szintén megjelennek majd. Az Oltáriszentség imádságos tisztelete, a kapcsolódó kegyes társulatok ma sem ismeretlenek a hívek körében, de a téma történeti vonatkozásai felkelthetik az érdeklődésünket a folyamatosság fenntartására. A kiállítást az esztergomi Keresztény Múzeum rendezi, de a bemutatandó alkotások, képes és hangzó dokumentumok valamennyi hazai egyházmegyei gyűjtemény összefogásából adnak majd széleskörű áttekintést keresztény vallásosságunk legszentebb titkáról.

A Pesti Vigadóban a kongresszustól függetlenül is valósultak már meg egyházi témájú tárlatok, például a Keresztény Múzeum Népi Vallásosság gyűjteményének első áttekintő, bemutatkozó tárlatát a Magyar Művészeti Akadémia Néprajzi Tagozatával együttműködve rendezte meg az esztergomi múzeum. A megnyitóra 2015-ben, egy évvel Erdélyi Zsuzsanna halála után került sor. Az alapító neves néprajztudós nevét azóta felvette a gyűjtemény, mely állandó tárlaton is hozzáférhető.

A Szent István halálának 900. évfordulója alkalmából szervezett kongresszus alkalmával a legátus vezetőjeként jelen volt Pacelli bíboros, akit másfél év múlva XII. Pius pápaként köszönthetett a világ, de résztvevőként jelen volt Giovanni Battista Montini, a későbbi VI. Pál pápa is. Mit lehet tudni a mostani vendégekről?

Mohos Gábor: Egy évvel a kongresszus kezdete előtt annyit lehet mondani, hogy jó néhány külföldi bíboros, főpap már megerősítette részvételét, ők mind az öt földrészt képviselik. Viszont nem csak főpapok, hanem hazai és különböző országok társadalmi életének ismert szereplői – művészek, sportolók, színészek – is jelen lesznek majd. Azt, hogy a pápai legátus ki lesz, csak az eseményt megelőző időben fogjuk megtudni.

KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ

AGNUS DEI - Az Oltáriszentség tisztelete Magyarországon

Az esztergomi Keresztény Múzeum szervezésében megrendezésre kerülő kiállítás témái között szerepel az Úrnapja liturgiájának és zenéjének ismertetése, illetve az Eucharisztia ünnepéhez kapcsolódó liturgikus tárgyak bemutatása: többek között baldachin, úrmutató, papi palást és más egyházi textilek. 

A kiálllítás látogatható 2019. október 30. és 2020. január 19. között.