Hírek

Szatmárcsekei könyvek sorozat I. – VII.
2024. 08. 08.
Szatmárcsekei könyvek sorozat I. – VII.
Szatmárcsekei könyvek sorozat I. – VII.

BUDAHÁZI 70 - A hónap műtárgya 2024. augusztus

A Pesti Vigadó 6. emeleti kiállító tereiben szeptember 15-ig látogatható a BUDAHÁZI 70 című kiállítás. Budaházi Tibor 1954-ben született Kőszegremetén, Erdélyben. A Munkácsy Mihály díjas művész, 2015-ben a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozat díjazottja lett.

Szatmárcsekei könyvek sorozat I. – VII. (részlet) 2008. / akril-papír

Novotny Tihamér, Budaházi Tibor jóbarátja és katalógusának írója így jellemzi a művészt:

„Ha jellemezni akarnám őt, azt kellene mondanom, hogy Budaházi Tibor a megszokottnál talán egy kissé titokzatosabb, rejtőzködőbb, nehezebben megfejthetőbb ember, mint mások, mert mindig csak félig feltárulkozó a személyisége. Lényének egyik fele áttetsző, mint a tiszta víz vagy az üveg, másik fele pedig, mint a sötét szurok, áthatolhatatlanul fekete. Ugyanakkor lelki tartalmakban és muníciókban igen gazdag alkotó. Egyszerre nyílt és zárkózott, szétnyíló mezőkre szaladó és szakadékos völgyekbe húzódó lénye egy olyan emberé, aki újra és újra bámulatra méltó fizikai és szellemi energiákat képes mozgósítani és működtetni céljai elérése érdekében…"

Budaházi Tibor a Szatmárcsekei könyvek sorozatának állandó imaszerűen visszatérő motívumát az európaszerte ismert szatmárcsekei temető fejfáiról mintázta. E református temető ad végső nyughelyet a Himnusz írójának, Kölcsey Ferencnek. A temetőt 1776-ban létesítették, és különlegessége, hogy 1172 fából faragott csónakszerű fejfát helyeztek el benne. A szatmárcsekeiek még életükben kiválasztották azt a tölgyfát, amely végső nyughelyük jelölésként szolgált, majd a portájukon szárították, hogy a hozzátartozókat megsegítsék. A fák formájának eredetéről és jelentéséről a mai napig találgatnak a néprajzkutatók.

Szatmárcsekei temető sírfái

Budaházi Tibor műveinek oldalpárjai vertikálisan hullámzó jelfolyamokat képeznek. Váltakozva jelennek meg, egymás mellé téve, olykor egymásnak fordítva, tükrözve. A piros-fekete, arany- fekete, piros-arany színkombinációkkal a kódexek élményét hozzák vissza. A formákat újságpapírból vágta ki, és ragasztotta fel a domborműves nyitott könyvre.

Szatmárcsekei könyvek sorozat I. – VII. 2008. / akril-papír

A kiállítás megtekinthető mindennap a Pesti Vigadó VI. emeleti kiállítótereiben 10-19 óra között.

***

A Vigadó Pontban már megvásárolhatóak a Budaházi Tibor és a Budaházi Tibor: Római töredékek 2015-2019 című kötetek is.